Bir Saatin Sahte Olduğunu Anlamanın En Etkili Yolları

 

Bir saatin sahte olduğu nasıl anlaşılır? Bunun birçok yolu olsa da kilit noktalar şöyledir;

  • Saatin sesini dinleyin ve belirgin hatalar arayın.
  • Yazıların kalitesini inceleyin.
  • Ağırlığını hissedin.
  • Saati araştırın ve bakmanız gereken şeyleri (damgalar veya işaretler gibi) öğrenin.
  • Saatinizin arkasındaki seri numaralarını karşılaştırın.

Saati Elinize Alın ve Kulağınıza Götürün, Size Çok Şey Anlatacaktır

Öncelikle saatin tıklamalarını dinleyin. Bu, bir saatin sahte olduğu yönündeki en büyük göstergelerden biridir. Mükemmel parçalar ile üretilmiş yüksek kaliteli bir tasarım saati kulağınıza tuttuğunuzda size bu müthiş ahengin sesini yansıtır. Bu nedenle duyduğunuz seste farklılıklar aramaya çalışın. Bunu test etmek için saatin arkasını kulağınıza tutmanız yeterli olacaktır.

Açık Hatalar Arayın

Yüksek kaliteli saatler çok sıkı kalite standartları kullanılarak üretilir. Bu nedenle herhangi bir boya solması, çizik veya yanlış yazılmış kelimeler saatin açık bir şekilde sahte olduğunu gösterecektir. Buna ek olarak, saatin kayış klipsi düzgün kapanmazsa (kapandığında hareket ediyorsa) veya saat başka bir saatle karşılaştırıldığında doğru çalışmıyorsa genel olarak sahtedir.

Yazıların Kalitesini İnceleyin

Lüks saatler usta saatçiler tarafından hazırlanır. Bu saatçiler saatte net ve okunaklı yazı yazmak için hassas gravür aletleri kullanırlar. Yazıların herhangi birinin karışıklığı veya okunması zorlaşırsa saat muhtemelen sahte olacaktır. Bu kural, seri numaralar da dahil olmak üzere tüm harfler için geçerlidir.

Saatin Ağırlığını Hissedin.

Orijinal tasarım saatler, değerli metallerle hazırlanmış ve çok sayıda küçük hareketli parçaya sahiptir. Bu nedenle göründüğünden biraz daha ağır hissedeceksiniz. Ancak, saat sahte ise şaşırtıcı derecede hafif olacaktır. Mümkünse, satın aldığınız herhangi bir saatin ve doğrulanmış gerçek bir model arasındaki ağırlığı karşılaştırın. Aynı ağırlıkta olmalılar.

Araştırmanızı Yapın

Satın almak istediğiniz saat hakkında bilgi edinmek için markaların internet sitelerinden saatin ayırt edici detaylarını öğrenin. Tasarımcılar saatlerin etrafındaki birkaç noktada özgünlüklerini gösteren işaretler bırakırlar. Bu işaretler modelden modele değişiklik gösterebilir. Belli bir modelde hangi işaretlerin aranacağını önceden araştırmanız faydalı olacaktır. Ne arayacağınızı biliyorsanız, sizi kandırmak daha zor olacaktır.

Saatin Yüzünü Kontrol Edin

Lüks saatlerde safir gibi değerli mineraller saatin ekranını oluşturmak için kullanılırken daha ucuz saatlerde mineral kristalleri kullanılır. Saatinizin ne tür bir mineral ile yapıldığını görmek için saati yana çevirin ve renkleri inceleyin. Saat safirle yapıldıysa, mor renk olur. Bu saatin orijinal olduğunu gösterebilir. Eğer saat mineral kristallerle yapılmışsa, yeşil bir renk olacaktır. Bu saatin sahte olduğunu gösteren bir işarettir.

Saat Kayışına Dikkat Edin

Saat kayışlarında genellikle toka üzerinde bir ya da iki damga vardır. Saat modelinizin özelliklerini biliyorsanız bunların eksik olup olmadığını anlayabilirsiniz. Benzer şekilde, toka mekanizması çok basit görünüyorsa veya bilezik bağlantıları sorunlu hareket ederse saatiniz sahte olabilir.

Saatin ve Kasanın Bilezik Üzerindeki Seri Numarası Eşleşmelidir

Bazı tasarım saatler seri numarasını saatin arkasındaki çıkartma etiketine de ekler. Kutusuz satılan saatlerden sakının. Sahte olmaları daha olasıdır.

Sahte saatlerden kaçınmanın en iyi yolu yalnızca yetkili bayilerden satın almaktır. Bu biraz pahalı bir seçenek olabilir ancak çok daha güvenli bir yoldur. Yeni saatinizi satın aldığınızda, evraklar ve seri numaraları doğrulanarak size teslim edilecektir.

Seri numarasını üretici firma ile kontrol edin. İkinci el veya açık artırmada saat satın alıyorsanız, satın almadan önce üreticiyle seri numarasını kontrol edin. Tasarım saat üreticileri yaptıkları farklı saatler hakkında dikkatli kayıtlar tutarlar. Bu nedenle satın aldığınız saat orijinalse seri numarasından kolayca bilgisini bulabilirsiniz.

 

Alacağınız saat hakkında hala bir kuşkunuz varsa saati bir uzmana gösterin. Satıcı ile yaptığınız anlaşmayı desteklemek için onunla görüşün ve saati bir uzmana göstermek istediğinizi söyleyin. Eğer ürününe güveniyorsa yardımcı olacaktır. Uzmanlar, saatin sizin fark etmediğiniz özelliklerini kontrol ederek orijinalliği hakkında net bilgiler verecektir.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR